חשיבות הפצת ריח במשרדים וחללי עבודה

קטגוריות

חוש הריח הוא אחד מחמשת החושים של האדם, שבו משתמשים לאורך כל היום למטרות שונות ומגוונות, אף יותר מכפי שנהוג לחשוב. בעזרת הריח אנו מזהים מאכלים, נהנים מפרחים וגם שמים לב לריחות פחות טובים. מעבר לכך שחוש הריח עוזר לנו לזהות ריחות שונים ולהכירם, השפעותיו ותפקידיו הם בעלי חשיבות רבה הרבה יותר, וחוש הריח משפיע על חיינו במישורים רבים. כך, הריחות השונים משפיעים על יצירת אווירה במקום ועל רכישת חוויות חיוביות; הריחות משפיעים על מצב הרוח ומהווים גורם חשוב בתהליך קבלת ההחלטות של האדם, החל בבחירת מזון וכלה בבחירת בני זוג.
 
למה חוש הריח כה חשוב?
על פניו, כשאנו בוחנים את החושים השונים של האדם, נראה כי חוש הריח הוא מהפחות נחוצים, אך מחקרים שונים שבדקו את השפעתם של ניחוחות על האדם, מצאו כי ריחות משפיעים על נפשו של האדם ובכוחם להשפיע על מצב רוחו, על מצבו הנפשי, על התנהגותו, על יכולותיו הקוגניטיביות, על יכולות הביצוע שלו ועוד. הריחות השונים החודרים לאף נקלטים על ידי ריריות הריח והקולטים מעבירים את המידע למוח, שם מתרחש תהליך עיבוד, זיכרון וזיהוי. למעשה, הניחוחות מתפרשים, מתורגמים, מתקשרים עם רגשות ומובילים לתגובות שונות והעלאת זיכרונות. כך, בכוחם של הניחוחות להשרות אווירה נעימה ורגועה, לייצר התלהבות והתרגשות, לעודד לעשייה והישגיות, לשפר תפקוד ולמעשה להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים.
 
השפעתם של ניחוחות על יכולות העבודה
מודעות לחשיבות הריח ולהשפעותיו השונות, מסייעת לנו להבין כי בעזרת הניחוחות השונים ניתן לייצר אווירה ולהתאימה למקום ולחוויה שאותה רוצים לבנות. סביבת העבודה והמרחב שבו נמצאים אנשים שעות רבות במהלך יום העבודה שלהם, מהווה גורם משמעותי בתפקודם בעבודה הן מבחינת אפקטיביות ופרקטיות והן מבחינת מצב רוח ויחסי אנוש, החשובים בתפקידים רבים. עובדים חשים מוערכים כאשר הם נמצאים בסביבה נעימה ותפקודם משתפר באופן משמעותי. בעזרת הפצת ניחוחות שונים ניתן להשפיע באופן מהותי על יצירה של אווירה מתאימה ושל סביבת עבודה נעימה. יתרה מכך, לניחוחות השונים השפעה ישירה על הפרודוקטיביות של העובדים בשל שיפור מהירות התגובה שלהם. כך, על ידי זיהוי הריח במערכת העצבים וקישורו לזיכרונות עבר, ניחוחות המעוררים חוויה חיובית ישפיעו על תפקודו ויעילותו של העובד.
 
חוויית הלקוח
באופן דומה גם חוויית הלקוחות מושפעת מהאווירה במקום וכאמור, לניחוחות השפעה ישירה ביצירת חוויה החיובית ובהטמעה שלה בזיכרון כנעימה ורצויה או להפך. לקוח המגיע לרכוש מוצר או לקבל שירות, מושפע בהחלטותיו ובחירותיו מחוויית השירות הנוצרת מהאווירה הקיימת בסביבת הקנייה. כאן, לניחוח החלל תפקיד חשוב ובאפשרותו לייצר חוויה ייחודית, נעימה ורצויה עבור הלקוח, חוויה שעליה הוא ירצה לחזור בעתיד.
 
הפצת ריח במשרדים וחללי עבודה
הכרה בחשיבות ובהשפעות הריח מסייעת רבות עבור בעלי עסקים. סוגים שונים של ניחוחות מייצרים השפעות שונות ובשל כך התאמת הניחוח למקום משפיעה באופן ישיר על הצלחתו של העסק, על הגדלת מאגר הלקוחות ועל שימורם. קיים מגוון רחב של ניחוחות החל בריחות פרחים ושמנים וכלה בניחוחות של עץ, אוקיינוס תה ועוד.
כאשר מדברים על יצירת סביבה נעימה במשרדים ובחללי קבלת הפנים, הכוונה ליצירת ריח נעים ומרגיע, כזה אשר יורגש בהשפעתו על התחושה של הנכנס לחלל ויחד עם זאת, לא יהיה חזק מדי. על הניחוח להיות כזה שמחד גיסא מנטרל ריחות לא נעימים הקיימים בשל ההתנהלות היום יומית ושגרת העבודה, ומאידך גיסא מייצר ריח נעים במידה הנכונה ובעל תכונות המייצרות את האפקט הרצוי, כמו הרגעה, סבלנות ומצב רוח חיובי. כך למשל, ישיבה המתקיימת בחלל שבו יש תחושה שניתן לנשום לרווחה, תייצר חוויה חיובית במשך הישיבה ותיזכר על ידי המשתתפים כהתנסות טובה שעליה ירצו לחזור בשנית. כאשר הניחוח משדר רוגע ושלווה הדבר יעודד את המשתתפים לסבלנות ולהקשבה אחד כלפי השני ואף ישפיע על יכולות הריכוז ועל תהליכי החשיבה. באופן דומה, הלקוח המגיע למשרד, יחוש נינוחות מהשהייה בחלל והוא ייהנה מיחס אדיב מצד העובדים במקום. כאשר העובדים חווים, בזכות חוש הריח, את מקום עבודתם כחיובי, הם נהנים להגיע בבוקר למשרד וכך גם איכות השירות, האדיבות והיעילות משתפרת ותורמת רבות לחוויית הלקוח. כאשר הלקוח מחכה בחדר ההמתנה, וחש כי הסביבה נעימה, נקייה ומרגיעה בעזרת הפצת ניחוחות מתאימים בחלל, הוא יהיה סבלני יותר ביחס לזמן ההמתנה ויפרש את החוויה כטובה וכחיובית.
 
איזה ניחוחות קיימים ואלו ניחוחות הם המתאימים ביותר להפצה במשרדים?
השפעתם ויעילותם של ניחוחות במשרדים כמקדמים את העסק ברורה, אבל אילו ניחוחות קיימים? ואיך מתאימים את הניחוח הנכון למטרה הרצויה? תחילה, יש לקחת בחשבון את אופי החלל ואת עיצובו האדריכלי כך שניתן יהיה להתאים את הניחוח ואת עוצמתו למבנה. לדוגמה, חלל שבמהלך היום חלונותיו פתוחים יזדקק להפצת ריח שונה מחלל שבמשך היום חלונותיו סגורים והוא מאוורר באמצעות שימוש במזגן. כמו כן, קיומם של ריחות מבחוץ או ריחות נוספים ידרשו התאמה בהפצת הניחוח באופן כזה, שיתמזג בעוצמה ובמידה הנכונה. בדומה לכך, חלל המעוצב באופן אדריכלי מחומרי עץ יגיב שונה להפצת ריחות ולעוצמתם מחלל המעוצב מחומרים אחרים. על הפצת הריח להיות מתאימה ומדויקת לחלל, לגודלו ולשימוש בו כמו גם לאווירה המבוקשת במשרד.
כיום, קיימים מכשירי הפצת ריח מתקדמים שאותם מתקינים במשרדים. הם נועדו לתת למענה לצרכים אלו, ובעזרתם ניתן להפיץ את הריח המתאים ובעוצמה הנכונה. כך, בעזרת מנטה, ניתן יהיה לייצר אווירה רעננה, הלבנדר יסייע ביצרת אווירה מרגיעה ואילו האיקליפטוס ייצר מרווח נשימה. ניחוח תה ירוק ועשב לימון, בעל תכונות מתוקות, מרעננות בשילוב הדרים, לימון, יסמין, ורדים ועץ יתאים למשרדים הנמצאים במקומות חמים, ביכולתו ליצור אווירה נעימה ולחזק את תחושת השלווה והרוגע. ניחוח של תה לבן וטימין מייצר אווירה נקייה ורעננה. ניחוח תה לבן פירותי עם יסמין, ענבר וורדים הינו תערובת מרגיעה ומפנקת המתאימה מאוד למבנים חדשים וביכולתו לייצר אווירה של בית ושל נינוחות. סוגי הניחוחות רבים ואופן שילובם הן מבחינת מרכיביהם והן מבחינת הכמויות משפיעים על איכותו של הריח שנוצר בחלל. מכשירי הפצת ריח טבעי המיועדים לכך, מורכבים ומיוצרים בהתאמה למטרות אלו וניתן לבחור את הניחוח המתאים ביותר לתנאי המשרד הקיימים.
 
לסיכום
באפשרותו של הריח להשפיע רבות על הסביבה וכן על האווירה במשרדים וחללי עבודה. הדבר ניכר החל בהשפעתו הישירה על העובדים במקום וכלה ביכולתו לייצר חוויה חיובית המעודדת רכישה מצד הלקוחות. בעזרת מכשירים להפצת ריח ניתן לייצר אווירה בהתאם לצרכים הייחודיים למקום, כזו אשר תשרה רוגע ושלווה, תייעל עבודה, תאפשר אורך רוח ותעודד את סבלנותם של האנשים. בהמשך, אווירה מסוג זה תייצר חוויה שעליה ירצו לחזור הלקוחות, חוויה של רצון לשהות במקום וליהנות מהשירותים שאותם מציע העסק.