איך ריח משפיע על חיינו

קטגוריות

חוש הריח לא זכה ליחסי ציבור מעולים, והוא נחשב לחוש הפחות משמעותי מבין חמשת החושים הפיזיים שלנו. אנו נוטים ליחס חשיבות גדולה הרבה יותר לחושי השמיעה, המישוש והראייה, ואפילו לחוש הטעם. למעשה, השפעתו של חוש הריח על חיינו גדולה ממה שאנו רגילים לחשוב, חוש הריח משפיע על בחירת בני הזוג שלנו, על ההעדפות הקולינריות שלנו, על תגובות דחייה או משיכה שלנו, על תחושתותינו, רגשותינו ועוד.
 
חוש קדום
ייתכן שהעוצמה בה משפיע חוש הריח על התנהגותנו מבלי שנהיה מודעים לכך, נובעת מהיותו חוש ראשוני כל כך, המקושר למוח הקדום שלנו. חוש הריח הוא החוש הראשון המתפתח אצל העובר, הוא החוש הקדום ביותר שלנו, והוא קשור להישרדות הבסיסית של האדם בעולם.  חוש הריח עוזר לנו לזהות את בני המשפחה והאנשים הקרובים אלינו, להימנע ממזון מקולקל, למצוא מזון בשל, לזהות סכנות, ואף לאתר תחושות פחד אצל אנשים בסביבתנו. נמצא שכאשר אנו מבחינים בריח פחד אצל אדם הנמצא בקרבתנו, רמת הדריכות שלנו עולה, וביצועינו משתפרים, שכן אנו מזהים קיומה של סכנה פוטנציאלית. כך קורה, שמבלי להיות מודעים לכך, אנו נמשכים לבני זוג בעלי ריח גוף מסוים, בעוד שריח גוף אחר דוחה אותנו. באותה צורה, אנו סולדים ממקומות שריחם אינו נעים לנו, ונמשכים למקומות המפיצים ניחוח מענג, כמו כן, אנו נרתעים מריחות שנקשרו בזיכרוננו עם תחושות לא טובות.
 
כיצד זה עובד
ריחות נישאים באוויר באמצעות מולקולות. מולקולות אלו נכנסות לאפנו, ונקלטות על רירית הריח. רירית הריח היא רקמת עור מכוסה שערות דקיקות, הנקראות ריסים. על הריסים ממוקמים מיליוני קולטני ריח, המעבירים את המידע ממולקולות הריח שנדבקו אליהם אל פקעת הריח, פקעת הריח מעבירה את המידע למרכז הריח במוח. קולטני הריח מתחדשים כל כחודשיים, והודות לכך, פגיעות זמניות וירידה בתפקוד חוש הריח, ניתנים לתיקון.
 
עניין של טעם 
בלוטות הטעם על לשוננו מבדילות בין חמישה טעמים עיקריים, לעומתן, חוש הריח מבדיל בין עשרת אלפים ניחוחות שונים לפחות. עד לא מזמן עשרת אלפים ניחוחות היה נתון מקובל על כולם, אולם כיום יש הגורסים כי מדובר במספר גדול הרבה יותר, וקיים דיון ער בנושא בקרב החוקרים. כך או אחרת, מדובר במגוון רחב הרבה יותר מחמשת הטעמים. המידע מאיברי הריח עובר גם אל מרכז הטעם במוח, ולמעשה חוש הריח אחראי על כשמונים אחוז מן הטעם שאנו חשים. לכן, כאשר אנו מצוננים, האוכל מאבד את טעמו ונהיה תפל.
 
ריחות, רגש, וזיכרונות
כל אחד מכיר את התחושה המתעוררת בך, כשאתה מהלך לתומך, או אפילו יושב בחצר, או בפארק, ולפתע עוטף אותך ניחוח נושן, שמיד מעלה בך רגש מאוד ברור, וזיכרון חי של אירוע, תמונה או תחושה.  ניחוחות מסוימים יכולים לשאת אותך ברגע אחד אל מחוזות ילדותך, להזכיר אהבה ישנה, את בית הוריך, ועוד. ההשפעה החזקה והלא מודעת שיש לחוש הריח על התנהגותנו ובחירותינו, נובעת בחלקה מן העובדה שאיברי הריח מקושרים באופן ישיר אל האמיגדלה וההיפוקמפוס שבמוח, ואינם עוברים עיבוד בתלמוס , להבדיל מכל מידע חושי אחר. האמיגדלה קשורה לוויסות רגשי, זיכרון, ולמידה אסוציאטיבית, בעוד שההיפוקמפוס אחראי על יצירה של זיכרונות חדשים. משום כך, ריחות מסוימים מעלים בנו זיכרונות עזים, תחושות פיזיות, ורגשות, בצורה כה חיה.
 
אוהב לא אוהב
ריחות מייצרים אצלנו תגובה מיידית ובלתי נשלטת, כך למשל ריחם של מזונות מקולקלים דוחה אותנו, בעוד שריחם של תבשילים ומאפים מושך אותנו. בנוסף, ריח הקשור לזיכרון עצוב ייצר עצב ודחייה, בעוד שניחוח המתקשר אצלנו למאורע משמח, יצור תגובה של משיכה ושמחה. אותו הכלל פועל גם לגבי בני הזוג שאנו בוחרים, לריחו של בן הזוג תפקיד משמעותי בבחירה, וביצירת המשיכה ביניכם, בלי קשר לאופיו, גובהו, או כל תכונה אחרת של האדם.
 
ריחות מרפא
הארומתרפיה היא שיטת טיפול, המתבססת על השפעתו של חוש הריח על הגוף והנפש. ארומתרפיה משתמשת בשמנים אתריים, הן כתוספת לשמני עיסוי, הן בטפטוף ישיר על מקום פגוע בגוף, והן בשימוש במבער. הרציונל הוא שלכל ריח תכונות ייחודיות משלו, והשפעה אחרת על האדם, ושימוש מושכל בשמנים עוזר להתמודדות עם קשיים פיזיים, רגשיים ומנטאליים. ניחוח מתאים יכול להביא לרגיעה, להמרצה, לתחושת ביטחון ורווחה, למיקוד, לאיזון ולריפוי. בנוסף, מכיוון שהריח קשור לתגובות רגשיות, ולזיכרונות, ניתן לעבד ולשחרר מטענים רגשיים וזיכרונות כואבים בעזרת ארומתרפיה.
 
יתרונות הפצת ריח לשיפור אספקטים בחיינו 
כשמכירים בכוחו של חוש הריח, ובהשפעותיו, ניתן להשתמש בריחות ליצירת מציאות מיטיבה יותר. קודם כל, הפצת ריחות נעימים בחלל הבית תשפר את תחושתם של כל הנמצאים בין כתליו, באופן מיידי וללא מאמץ. בנוסף, כאשר אתם מזהים ריח שגורם לכם להרגיש טוב, מרומם את רוחכם, ונושא איתו זיכרונות נעימים, דאגו להקיף עצמכם בניחוח מרפא זה, התגובה הרגשית היא מיידית, וההשפעה מבורכת.
 
להתאים את הניחוח לצרכיך
כאמור, לניחוחות שונים השפעה שונה, שמן אקליפטוס פותח ומרחיב את הנשימה, לבנדר מרגיע, תפוז מרענן, ועוד. כשלוקחים לתשומת הלב את ההשפעה של חוש הריח עלינו, ניתן לנצל זאת לשיפור איכות החיים שלנו. בבית למשל, ניתן להשרות אווירה נעימה, בעזרת ניחוח מרגיע, כמו פטשולי או עלי הדרים. במשרד מומלץ לפזר ניחוחות ממריצים כמו אורן סיבירי, תפוז ועשב לימון, ליצירת סביבת עבודה נמרצת ויעילה. בבתי חולים, מרפאות, ומוסדות שונים ניתן להפיץ ריחות מרגיעים, מחזקים, ומשקיטים, כמו ארז, עץ השושנים, או מנדרין. תארו לעצמכם איזו השפעה יכולה להיות לניחוחות טבעיים מרגיעים וממקדים בכיתות הלימוד למשל. ולחלופין, ניחוח מרגיע ושליו בחדר השינה יוביל אותך לשינה עמוקה ורגועה.
 
זיהוי רגשות  
למרבית ההפתעה, מסתבר שבאופן בלתי מודע, ריחו של האדם העומד מולנו משדר לנו מסרים על מצב רוחו באופן מדויק יותר ממראה פניו, או מיציבתו, ובוודאי יותר מאופן דיבורו. משום כך, תתרנים, שאינם מריחים כלל מתקשים לזהות את מצבו הרגשי של בן שיחם.
 
מיני בשמים
עוד מימי קדם בני אדם עשו שימוש בבשמים וקטורת לטיהור, לצרכי פולחן, ולטיפוח אישי. תעשיית הבשמים מגלגלת כספים רבים, ואנו מוכנים להוציא סכומי כסף גדולים על בושם איכותי, שיגרום לנו להריח טוב. כשאנו מריחים טוב אנו מרגישים טוב יותר, והסובבים אותנו נהנים גם הם. ריח לא טוב מזהיר אותנו ממזון מקולקל, משריפה, ומסכנות אחרות, ולעומתו, ריח טוב משדר לנו שאפשר להירגע ושהכול בסדר, ומזמין אותנו לקחת שאיפה עמוקה היישר לריאות. השפעתו של חוש הריח עלינו היא במקרים רבים בלתי מודעת, ולמרות זאת היא מאוד משמעותית.